Malowanie dachów

Odpowiednio pomalowany dach jest estetyczny i  przede wszystkim chroni dom.

Dach jest tym istotnym elementem domu, który przykuwa uwagę. W zależności od materiału, z którego dach został wykonany, oraz jego stanu można pomalować go na różne sposoby. Nie tylko estetyka jest ważna, lecz również szczelność dachu i ochrona domu przed deszczem, śniegiem i wiatrem, upałem oraz mrozem.

Nie wiesz jak pomalować dach?

Zapytaj specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego dachu.

Malowanie dachów - Renowacja dachu - Czyste Elewacje

Dach jest bardzo ważnym elementem każdego budynku, niezależnie od tego, czy jest to duża kamienica, dom jednorodzinny czy firma. Może mieć kolor czerwony (najbardziej popularny), brązowy, niebieski lub jakikolwiek inny dostępny w sprzedaży – zielony, pomarańczowy, fioletowy i wiele innych odcieni w zależności od preferencji właściciela domu oraz koloru elewacji. Warto również zwrócić uwagę na to, czy jego kolor współgra z pozostałymi budynkami oraz elementami przyrody, nie chcielibyśmy przecież aby na tle pięknego krajobrazu nasz dom wyglądał dziwnie.

Odnawianie starego dachu

Przed malowaniem stary dach należy oczyścić, aby nowa powłoka była dobrze przyczepna. Dach czyści się szczotką drucianą lub papierem ściernym. Jeśli powłoka dachu jest uszkodzona, należy zeskrobać ją szpachelką lub skrobakiem. Skorodowaną powierzchnię dachu czyści się, a następnie nanosi się na nią antykorozyjną powłokę ochronną. Blachę zatłuszczoną, zabrudzoną sadzą z komina lub pyłkami z drzew czy ptasimi odchodami należy dokładnie oczyścić przed malowaniem. Dach można umyć wodą z dodatkiem detergentów, używając myjki ciśnieniowej, szczotki czy też zwyczajnej gąbki.

Malowanie dachu, malowanie dachów
Impregnacja dachu, renowacja dachu

Czym pomalować dach?

Dach można pomalować klasyczną farbą nawierzchniową. Ilość zużytej farby zależy od grubości suchej powłoki, kształtu powierzchni, temperatury panującej podczas malowania oraz rodzaju metody malowania. Najczęściej jeden litr farby wystarcza na pomalowanie około pięciu metrów kwadratowych powierzchni, przy założeniu, że na dach nakłada się jedną lub dwie warstwy farby. Dach można malować pędzlem lub metodami natryskowymi.

Malowanie pędzlem jest czasochłonne i męczące, jednak znacznie dokładniejsze. Najlepiej używać do tego celu pędzla płaskiego o dłuższym włosiu, rozprowadzając nim farbę pionowo i poziomo. Zaleca się zakup dobrej jakości pędzli oraz wałków, które są odporne na ścieranie i dobrze utrzymują na sobie farbę. Należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, upał powoduje szybkie schnięcie farby, ale jednocześnie ogranicza jej trwałość. Najlepiej malować dach, gdy na dworze panuje temperatura od 10 do 25 st.C.

Pędzlem znakomicie maluje się rynny i parapety. Wałkiem świetnie odnawia się duże, płaskie powierzchnie. Malowanie natryskowe dachu to metoda znacznie wygodniejsza i wydajniejsza, ponad to pozostawia nieskazitelną i równomierną powłokę kolorystyczną bez typowej faktury pędzla. Warstwy są znacznie cieńsze, dzięki czemu wysychają szybciej i kolejne warstwy farby można nakładać już po kilku godzinach. Naniesienie dwóch lub trzech warstw farby co kilka godzin doskonale odnawia dach nadając mu przy tym trwałą kolorystykę.

Jaka farba jest odpowiednia do malowania dachów ocynkowanych?

Dachy ocynkowane, stalowe i aluminiowe najlepiej malować farbą poliwinylowo-akrylową. Taka farba ma dobre własności mechaniczne oraz jest odporna na korozję, światło, wodę oraz czynniki atmosferyczne. Nadaje się idealnie do malowania dachów, rynien, ogrodzeń, oraz parapetów. Dobrej jakości farbę tej klasy można zakupić w kilkunastu różnych odcieniach, najczęściej w puszkach mieszczących 10 litrów tego produktu. Nanosi się ją na dach płaskim pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Matowa farba akrylowo-poliestrowa ma dobrą przyczepność oraz działanie antykorozyjne. Jest trwała i dobrze wygląda na każdym dachu.

Specjaliści polecają gruntoemalię akrylową, która gruntuje, tworząc trwałe, matowe powłoki, kryjąc znakomicie. Jest to grunt i emalia w jednym, nadaje się na powierzchnie ocynkowane oraz metalowe, dobrze kryje i szybko schnie. Jej zaletami są dobra przyczepność do podłoża oraz wysoka trwałość.

Znacznie łatwiej jest pomalować nowy dach, co możemy bez większych problemów wykonać samodzielnie, wystarczy odrobina cierpliwości, dokładność i staranność, musimy się również liczyć z większymi stratami materiału jeżeli robimy to po raz pierwszy.

Renowację starego dachu lepiej jest powierzyć profesjonalnej ekipie ponieważ niejednokrotnie potrzebne są mniej lub bardziej skomplikowane poprawki, gruntowne czyszczenie i dopiero na końcu malowanie, tego typu działania wymagają już pewnego doświadczenia.

Chcesz pomalować dach ale nie wiesz, od czego zacząć?

Dowiedz się, jaka farba będzie najlepsza dla Twojego dachu oraz jakie czynności powinieneś wykonać zanim pomalujesz dach.

Dowiedz się więcej na temat mycia dachów i elewacji oraz usuwania graffiti

Mycie dachów, mycie dachu
Mycie elewacji, czyszczenie elewacji.
Usuwanie graffiti i system antygraffiti