Usuwanie glonów

W zależności od lokalizacji budynku, klimatu i obiektów sąsiadujących z zabudową już po kilku latach na elewacji oraz dachu mogą pojawić się grzyby pleśniowe, mchy, glony lub cały szereg innych mikroorganizmów.

Tego typu zanieczyszczenia pojawiają się na najróżniejszych powierzchniach niezależnie od materiału, jakim zostały pokryte, jego jakości czy porowatości. Te wyspecjalizowane drobnoustroje świetnie radzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Warto na samym początku zidentyfikować intruza aby dowiedzieć się, z jakiego rodzaju mikroorganizmem przyjdzie nam walczyć.

Nie zawsze zmiana wyglądu naszej elewacji czy dachu związana jest z rozrostem drobnoustrojów, a jedynie wywołana zabrudzeniem lub przebarwieniem. Jeżeli jednak okaże się, że sprawcami plam i przebarwień są mikroorganizmy niezbędne będzie odkażenie powierzchni.

Jak usunąć glony z elewacji lub dachu?

Zapobiec rozwojowi mikroorganizmów nie jest łatwo ale jest kilka sposobów na pozbycie się niechcianych gości. Pomimo, że nie stanowią one dużego ryzyka uszkodzenia powierzchni, na której rosną, niejednokrotnie psują naszą koncepcję jej wyglądu. Na rynku istnieje wiele preparatów do usuwania glonów i pleśni ze ścian zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych jednak warto dobierać je zgodnie z naszymi dalszymi działaniami tak, aby nie mieć później przykrych niespodzianek podczas malowania.

Dostępne na rynku preparaty usuwają mchy, porosty i algi z większości popularnych podłoży budowlanych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Czyścić można powierzchnie z kamienia, tworzyw sztucznych, w tym drewnopodobnych, murów oraz tynków ale nie stanowią większego problemu również dachówki ceramiczne, podłogi cementowe czy tarasy.

Usuwanie glonów z elewacji
Mycie elewacji, czyszczenie elewacji
Usuwanie glonów, mchów i porostów, mycie elewacji

Impregnacja elewacji i dachów po usunięciu glonów i porostów

Kiedy już wyczyścimy naszą elewację najczęściej będzie ona wymagała pomalowania i zaimpregnowania. W tym celu możemy stosować specjalne farby oraz impregnaty spowalniające zarówno brudzenie się powierzchni, jak i rozwój mikroorganizmów. Najczęściej do tego celu wykorzystywane są środki silikonowe znacznie spowalniające wzrost drobnoustrojów, dzięki czemu mycie elewacji można wykonywać znacznie rzadziej niż w przypadku niezabezpieczonych powierzchni.

Co powoduje przebarwienia elewacji i dachu?

GLONY

Najczęściej powodują zielone przebarwienia ścian, rosną w warunkach wysokiej wilgotności, są wskaźnikiem czystości powietrza, tworzą grubą warstwę i szybko giną przy niedoborze wody.

GRZYBY

Najczęściej powodują szare przebarwienia ścian, wytrzymują nawet najtrudniejsze warunki przechodząc w formy przetrwalnikowe, są wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza.

MCHY I POROSTY

Najczęściej powodują zielone przebarwienia ścian, wymagają wysokiej wilgotności, obrastają wszelkie zagłębienia i wyniosłości powierzchni.

Nie wiesz, jak pozbyć się glonów z elewacji?

Pomożemy Ci w doborze środków i systemów usuwania glonów, mchów i porostów oraz impregnacji elewacji i dachów. Zaufaj specjalistom z wieloletnim doświadczeniem w usuwaniu glonów i porostów z wszelkich powierzchni budowlanych.