Elewacje ze szkła, czyli jak dbać o fasady szklane

mycie fasad szklanych

Eleganckie i funkcjonalne elewacje ze szkła to bez wątpienia powiew nowoczesności. Fasady szklane są eleganckie i nowoczesne, na miarę XXI wieku i wyzwań naszych czasów. Coraz więcej budynków ma tego rodzaju wykończenie, znamionujące luksus oraz wysoki standard. Tafle szklane mocuje się do konstrukcji wsporczych, a tego rodzaju połączenia są stabilne i wpływają na jakość całego budynku, podnosząc jego trwałość. Znane są też żebra szklane mocowane w budynkach.

Fasady szklane mogą być ramowe lub bezramowe. Tafla szklana jest mocowana do stali lub aluminium i w ten sposób solidnie się trzyma na swoistej stabilnej i mocnej ramie. Konstrukcja bezramowa jest przytwierdzana do konstrukcji nośnej. Systemy bezramowe dają swobodę i są bardziej eleganckie od ramowych konstrukcji. Systemy ramowe kosztują mniej, ale niestety wyglądają nieco gorzej. Właściwa koncepcja budynku i fasady oraz wybór odpowiednich schematów konstrukcyjnych sprawia, że koszt realizacji jest mniejszy i po dokładnym przeanalizowaniu kosztów wykonania budynku w takiej właśnie formie okazuje się bardziej optymalny. Szkło musi być hartowane, aby nie pękało pod wpływem ciepła i było stabilne. Szklane fasady nadają lekkość budynkowi, doświetlają go, czyniąc budynek przyjaznym i miłym miejscem do mieszkania lub przebywania.

info
Przykładem wyjątkowo urodziwej szklanej fasady jest część biblioteki w Helsinkach w Finlandii.

Jakie są właściwości fasad szklanych?

Fasady szklane mają pewne specyficzne właściwości. Są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości, odporne na warunki atmosferyczne, wytrzymałe, utrzymują ciepło i wyciszają budynek, chronią przed ogniem oraz pozwalają ładnie kształtować przestrzeń. Najczęściej stosowane są w pasażach, biurowcach, budynkach handlowych, budynkach użyteczności publicznej. Dobrej jakości szkło przepuszcza nawet do 90% promieni słonecznych, dzięki czemu budynki są doświetlone i przyjazne dla osób w nich przebywających.

Drogo ale efektownie

Fasady szklane budynków są droższe od fasad innego rodzaju, np. drewnianych czy murowanych. Ich koszt podnosi koszt całej inwestycji, co należy uwzględnić już na etapie kalkulacji. W prywatnych budynkach fasady szklane stosuje się rzadko. Szklane fasady spotkać można zazwyczaj w budynkach biurowych oraz ekskluzywnych rezydencjach.

Szklane fasady mogą mieć okna oraz drzwi przesuwane. Ich największą zaletą jest to, że dają budynkowi dużą ilość światła i wygłuszają go idealnie. Do tworzenia fasad szklanych używa się specjalistycznego, twardego, mocnego oraz wytrzymałego szkła. SunGuard High Selective wpływa na przejrzystość i termoizolacyjność szyb. SunGuard Solar chroni przed słońcem, a SunGuard High Performance łączy cechy przeciwsłoneczne oraz termoizolacyjne. Tego rodzaju szkło jest idealnym wykończeniem budynku i podnosi jego jakość, trwałość oraz nowoczesność.

mycie szklanych fasad

Jak dbać o fasady szklane?

O fasady szklane należy dbać regularnie. Myć je, oglądać czy nie pojawiły się na nich rysy, konserwować je często oraz solidnie. Jakość takich fasad jest wysoka, a ich obecność w nowoczesnych budynkach jest koniecznością. Szkło samoczyszczące jest bardzo ważne i ma najwyższą jakość spośród produktów oferowanych na rynku. Szkło Bioclean łatwo się czyści, a poza tym tego rodzaju produkt oczyszcza się samoczynnie podczas deszczu. Inne fasady należy umyć, zatrudniając specjalistyczną ekipę, która pracując na wysokościach oczyści je posługując się specjalistycznym sprzętem oraz płynami odpowiednio dobranymi do tego celu. Dzięki temu można się cieszyć ich trwałością i walorami estetycznymi przez długie lata.

mycie okien

Czy warto inwestować w fasady ze szkła?

Pomimo, że fasady szklane są droższe, chronią przed hałasem i zimnem oraz przepuszczają dużą ilość światła słonecznego. Przebywanie w takich budynkach poprawia nastrój w zimie i sprawia, że człowiek czuje większy przypływ pozytywnej energii. Estetyczne, nowoczesne i wytrzymałe fasady szklane są produktem na miarę XXI wieku. Nie można im odmówić klasy, jakości oraz wytworności, a także swoistej elegancji i pewnego futurystycznego kształtu na miarę naszych czasów.

Fasady aluminiowo-szklane są wykorzystywane do tworzenia lekkich ścian osłonowych. Wysoko oceniane przez ekspertów sprawdzają się w każdym domu. Szklaną elewację trzeba czyścić przynajmniej raz w sezonie, dbając o to, by na szkle nie powstały rysy oraz nie pojawiły się trwałe plamy. Im gładsze szkło, tym lepsza jest trwałość i widoczność. Szklane elewacje pomimo większych kosztów montażu oraz regularnego czyszczenia bez wątpienia dodadzą budynkowi wyjątkowego charakteru, a przy tym na pewno pozwolą zaoszczędzić na energii świetlnej.