Elewacja z kamienia jest wyjątkowa – elegancka, trwała i wytrzymała. Może przetrwać długie lata, pod warunkiem, że będzie odpowiednio pielęgnowana.
Kamień nadaje się do wykańczania elewacji, układa się go na elewacjach domów jednorodzinnych oraz użyteczności publicznej. Możliwe jest dopasowanie kształtu, formy i rozmiaru kamieni elewacyjnych do potrzeb każdego klienta. Mogą to być drobne kamienie, mogą to być też dowolnie duże kamienie – wszystko zależy od potrzeb klienta, jego wizji oraz sposobu zaprojektowania budynku. Klient decyduje o tym, jakiego rodzaju elewację ułoży na własnym domu.
Kamień jest surowcem trwałym
Kamień naturalny jest bardzo trwałym i wytrzymałym surowcem. Jednak nawet on podlega działaniu pewnych czynników takich, jak opady, promieniowanie, zmiany temperatury, sole i kwasy. Na kamieniu pojawiają się też grzyby, mchy i porosty. Działanie tych elementów jest bardzo znaczące i wywiera wpływ na wygląd kamienia. Granity, wapienie i piaskowce są polerowane, szlifowane i wygładzane. Pory w ich strukturze są zamykane w ten sposób, że brud praktycznie nie wnika do środka.
Wykończony kamień jest odporny na wiatr, słońce oraz deszcz. Wapienie i piaskowce muszą być dodatkowo impregnowane. Preparaty zmniejszające nasiąkliwość i zabezpieczające przed brudem są bezbarwne, nadają połysk i zabezpieczają kamień przed uszkodzeniami. Porowate kamienie elewacyjne mogą tracić kolor, płowieć i tracić na urodzie. Wtedy stosowany jest zabieg piaskowania. Oczyszcza się powierzchnię materiałem ściernym nakładanym w strumieniu sprężonego powietrza lub cieczy.
Piaskowanie wykonuje wyspecjalizowana w takich działaniach firma. Mycie wodą lub parą wodną pod ciśnieniem jest innym sposobem oczyszczania kamieni. Środki chemiczne można również nabyć i za ich pomocą oczyścić kamień. Preparaty takie zawierają kwasy, dzięki czemu usuwają wykwity, mchy oraz porosty. Chemiczne środki stosuje się jednak w ostateczności, ponieważ nie są obojętne dla kamienia i jego trwałości.
Kamienie naturalne z upływem czasu kruszeją i osuwają się ze ścian. Alternatywą dla nich jest kamień elewacyjny, który jest sztuczny, ale jego trwałość jest o wiele lepsza. Czyści się go wodą, potrafi przetrwać nawet kilkadziesiąt lat bez najmniejszego uszczerbku.
Kamień elewacyjny nie nasiąka, ma dużą trwałość, jest wyjątkowym produktem niezbędnym do wykańczania ścian zewnętrznych domów i większych budynków. Kupując kamień naturalny warto nabyć produkt z gwarancją i certyfikatem, który przetrwa wiele lat. W internecie sprzedawane są podróbki, które po dwóch, maksymalnie trzech latach niszczeją, a to grozi wymianą całej elewacji. Mycie wodą lub parą pod dużym ciśnieniem prowadzi do oczyszczenia budynku w sposób optymalny, ale nie powoduje zawilgocenia takiej budowli. Niewielkie zabrudzenia usuwa się czyszcząc elewację szczotką z miękkiego drutu. Należy stosować niewielką ilość wody, aby kamień nie nasiąkał i nie ulegał niszczeniu.
Co najbardziej szkodzi elewacji z kamienia?
Fasadom z kamienia naturalnego szkodzą opady deszczu i śniegu, promieniowanie ultrafioletowe, zmiany temperatur, sole i kwasy przedostające się z wód gruntowych. Kwaśne deszcze mocno niszczą spoistość takiego kamienia. W strukturze kamieni czasami pojawiają się gipsy oraz sole. Kamień impregnowany jest o wiele trwalszy i nie przepuszcza wody do pięciu, a nawet siedmiu lat. Do zabezpieczenia kamienia odpowiedni jest także Piaskoflex, preparat służący do zabezpieczania oraz pielęgnacji płytek. Preparat jest także gruntem pod farby silikonowe, ponieważ tworzy trwałą powłokę, która zabezpiecza przed płowieniem.
Piaskowanie kamienia zleca się profesjonalistom, samodzielne oczyszczenie budynku poza wysokim kosztem obarczone jest bardzo dużym ryzykiem uszkodzenia powierzchni fasady. Specjalistyczne piaskarki czyszczące elewację posiadają regulację ciśnienia, ostrości oraz twardości środka ścierającego. Piaskowanie najlepiej jest powierzyć specjalistycznej firmie aby mieć pewność, że efekty utrzymają się przez długie lata.
Jakie są przyczyny niszczenia kamienia?
Niszczenie kamienia najczęściej spowodowane jest błędami w doborze, obróbce i montażu poszczególnych elementów elewacji. Często elewacja zewnętrzna niszczeje, ponieważ nie są stosowane zaimpregnowane marmury na zewnątrz domu, dobierane są niewłaściwe kleje, niestaranne ułożenie spoin, zastosowanie nieodpowiednich spoin oraz zapraw. Odpowiednia staranność podczas układania elewacji bardzo dobrze zabezpiecza kamień i nadaje wysoką jakość budynkowi. Wszelkie odstępstwa od reguł prowadzą do uszkodzeń budynku oraz obniżają trwałość kamiennej elewacji. Niszczenie kamienia jest problemem, bo wymiana kamiennej elewacji jest pracochłonna, czasochłonna i kosztowna. Tego rodzaju elewacje na pewno sprawdzą się pod warunkiem, że będą starannie ułożone i odpowiednio pielęgnowane.