Grzyby i strzępki pleśni na ścianach pojawiają się zarówno w starych, jak i nowych domach.
Powodem ich bujnego wzrostu najczęściej jest zła cyrkulacja powietrza oraz jego wysoka wilgotność. Odgrzybianie ścian wymaga systematyczności. Usunięcie efektu nie wystarcza, trzeba znaleźć powód zagrzybienia lub pleśnienia wnętrz. Przyczyną może być nieprawidłowa wentylacja. Woda może przenikać z zewnątrz, na przykład gdy rynna jest pęknięta, dach nieszczelny lub obecne są inne wady konstrukcyjne budynku. Usunięcie usterki pozwoli rozpocząć kurację zagrzybionego domu.
Dlaczego odgrzybianie ścian jest takie ważne?
Toksyny produkowane przez grzyby mogą spowodować zatrucie i duże problemy zdrowotne. Grzyby w domu mogą przyczyniać się do zapalenia zatok, gardła, problemów z oskrzelami czy płucami. Mają wpływ na funkcjonowanie trzustki, jajników i prostaty, mogąc przyczynić się do bezpłodności kobiet i mężczyzn. Dlatego usuwanie grzybów i pleśni jest tak bardzo ważne.
Najczęściej grzyb pojawia się w pralniach, kuchniach, łazienkach oraz piwnicach. Nie ma jednak reguły – grzyb może pojawić się wszędzie – nawet w salonie czy gabinecie. Dobre ogrzewanie pomieszczeń sprawi, że wilgoć szybko zniknie i nie dojdzie do rozwoju tych mikroorganizmów.
Jak usunąć grzyb ze ściany?
Zawilgocone ściany opukuje się młotkiem, głuchy odgłos najczęściej oznacza to, że tynk oddzielił się od podłoża. Wówczas trzeba skuć starą warstwę tynku i nałożyć nową. Mur odsłania się do 1 metra od miejsca, w którym pojawił się grzyb. Powierzchnię należy oczyścić, spłukać czystą wodą i osuszyć. Aby zapobiec przenoszeniu zarodników do powietrza należy spryskać powierzchnię ściany preparatem grzybobójczym. Po kilkunastu godzinach od spryskania ściany można położyć na ścianę warstwę tynku. Preparat musi dobrze wniknąć w ściany aby mógł je dobrze chronić.
Jeśli grzyb zaatakował tylko powierzchnię ściany, wówczas wystarczy umyć ją szorstką szczotką. Grzyby i pleśnie powstają z powodu złej wentylacji oraz dużej wilgotności. Para wodna skroplona na ścianach tworzy idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Dobra cyrkulacja powietrza jest podstawą, dlatego należy często wietrzyć pomieszczenia oraz rozszczelnić okna. Mikrowentylacja poprawia aurę w domu i sprawia, że nie ma w nim wilgoci. Domowym sposobem na usuwanie grzyba ze ścian jest obfite spryskanie jej wybielaczem ACE, a następnie porządne wysuszenie ściany. Grzyb znika natychmiast.
Czym jest pleśń i jak ją usunąć?
Pleśń to grzyby pleśniowe, które lubią wilgoć oraz brak wentylacji. Jej zarodniki bardzo łatwo się rozsiewają i nie potrzebują szczególnych warunków do rozrostu. Czarne, rude lub beżowe plamy pojawiają się wszędzie. Pleśń atakuje ściany oraz drewno. Narusza strukturę cegieł, tynku, tapet oraz farby.
Pleśń trzeba usunąć starannie, samo zamalowanie jej farbą lub zdrapanie ze ścian na pewno nie pomoże. Jeśli pleśń gromadzi się pod tapetą należy znaleźć miejsce, w którym tapeta odchodzi od ściany. Mechanicznie należy ją usunąć, a zapleśniałe miejsce spryskać preparatem pleśniobójczym.
Gdy pleśń zostanie usunięta, pozostaje dokładnie pomalować miejsce lub przykleić na nie tapetę. Żeby zapobiec ponownemu pojawieniu się grzyba należy kupić właściwą farbę mającą właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwdrożdżakowe.
Czym najłatwiej usunąć pleśń ze ścian?
Usuwanie pleśni można przeprowadzić ekologicznie, czyli wodą. Preparaty pleśniobójcze zawierają szkodliwe dla zdrowia fungicydy. Lepsze są preparaty zawierające kwasy owocowe i aktywny tlen. Działają one w ciągu godziny i można stosować je nawet w kuchni.
Spirytus oraz wodny roztwór sodu i amoniaku są również pomocne w walce z pleśnią. Roztworem trzeba przetrzeć zapleśniałą powierzchnię i osuszyć ścianę suszarką. Jeśli pleśń wejdzie pod tynk lub tapetę to najlepiej poprosić o pomoc specjalistyczną ekipę, która skutecznie usunie pleśń ze ścian budynku.