Jakie są najczęstsze zanieczyszczenia elewacji i jak im zapobiec?

malowanie elewacji

Elewacja jest wizytówką budynku, tym, co przykuwa największą uwagę przechodniów i turystów, stanowiąc o urodzie danego miejsca. Najbardziej budynki uszkadza wilgoć i ona czyni największe szkody. Pęknięcia tynku wynikają z ich niskiej jakości. Jeśli w tynku jest mała ilość spoiwa to jego jakość będzie bardzo niska. Popękany i wilgotny tynk jest zabrudzony w wyniku działania wody oraz osadzania się kurzu. Zanieczyszczenia powietrza powodują najwięcej zabrudzeń elewacji. Osadzają się one na powierzchni tynku i wnikają w głąb, tworząc trwałą, brudną warstwę. Na elewacji pojawiają się mikroorganizmy, osady i naloty, pleśnie oraz grzyby, których koniecznie należy się pozbyć – mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców budynku.

Mchy także najlepiej jest usunąć ze ścian budynku, aby nie niszczyły i nie brudziły w żaden sposób elewacji. Elewację można efektywnie zabezpieczyć tynkami lub farbami Ceresit. Mają one formułę BioProtect. Substancje te są czynne i hamują rozwój mikroorganizmów, eliminują grzyby i glony szybko oraz skutecznie. Czynniki antystatyczne powodują, że na powierzchni nie osadzają się zanieczyszczenia. Elewacja odzyskuje wysoką jakość oraz urodę. Jest to ważne dla właścicieli budynku – przedłuża życie elewacji oraz pozwala mieszkać w wyjątkowym budynku.

info
Tynki mineralne najłatwiej ulegają zabrudzeniom. O wiele mniej brudzą się tynki silikatowe, akrylowe i silikonowe. Dlatego wybierając tynk na elewację warto o tym pamiętać.

Co najczęściej brudzi elewacje?

Usuwanie graffiti system antygraffiti

Elewacje najczęściej są zabrudzone glonami, pleśniami oraz grzybami. Mikroorganizmy brudzą i uszkadzają ściany, dlatego należy je eliminować jak najszybciej i najskuteczniej.

Usytuowanie budynku blisko ruchliwych arterii sprawia, że elewacje o wiele łatwiej ulegają zabrudzeniom. Działanie pieca na węgiel także sprawia, że elewacja szybko się brudzi. Zanieczyszczenia mogą być także efektem wystąpienia pożarów oraz powodzi.

Jak usunąć glony i pleśnie z elewacji?

Najpierw ścianę myje się myjką ciśnieniową, karcherem lub gąbką. Usunięcie glonów i pleśni z elewacji wymaga dokładnego odkażania. Służą temu profesjonalne preparaty, które należy stosować zgodnie z zaleceniami producentów, nie wymyślając własnych zasad. Oczyszczoną ścianę należy pomalować, a następnie zaimpregnować, podnosząc jej trwałość w znaczący sposób. Dzięki temu nie będzie brudziła się tak bardzo intensywnie. Impregnat ładnie wygląda na fasadzie, ale nie powinien zmieniać jej koloru i nabłyszczać. Budynek powinien pozostać matowy.

Materiał starszej generacji na elewacji o wiele szybciej absorbuje brud i pozwala mu przenikać w głąb elewacji. Nowoczesne materiały wykończeniowe sprawiają, że elewacja oczyszcza się sama. W produktach nowej generacji woda nie wnika w tynku, lecz jest rugowana na zewnątrz, dzięki czemu brud nie jest przenoszony w głąb ścian. Deszcz i śnieg może zmyć brud z elewacji, odnawiając ją w pewien sposób. Produkty hybrydowe lub na bazie silikonów są polecane, ponieważ nadają elewacji odporność na nasiąkanie wodą, zanieczyszczenia i kurz. Elewacja będzie miała wytrzymałość na czynniki atmosferyczne.

Mycie elewacji domu

Tynk silikonowy i farba powodują efekt samooczyszczenia elewacji. Odpowiednie farby nawierzchniowe będą współgrały ze starymi warstwami malarskimi. Dzięki nim elewacja zachowa odpowiednią trwałość oraz wytrzymałość. Elewację czyści się z powodów zdrowotnych oraz estetycznych. Jeśli zabrudzenie elewacji jest znaczące to o pomoc należy koniecznie poprosić fachowców, którzy usuną zabrudzenia i przywrócą odpowiedni wygląd budynkowi. Zrobią to sprawnie, profesjonalnie, bez najmniejszych problemów.

Fachowcy dobiorą odpowiednie preparaty oraz farbę do malowania zabrudzonej elewacji. Oczywiście wybory skonsultują z klientem, ponieważ to on ostatecznie podejmuje decyzje dotyczące przebiegu remontu. Zanieczyszczenia obniżają estetykę budynku, co ma szczególne znaczenie dla budynków zabytkowych, ale nowoczesne budynki również należy pozbawić zacieków i nalotów.

Elewacja domu jednorodzinnego

Najbardziej nowoczesną metodą jest czyszczenie elewacji suchym lodem. Pozwala ono usunąć zanieczyszczenia z gładkich oraz pełnych szczelin nawierzchni. Zanieczyszczenia wydmuchiwane są na powierzchnię mocnym strumieniem powietrza.

Metoda szybka, bezpieczna oraz ekologiczna – spodoba się osobom ceniącym nowoczesne rozwiązania. Do takiego czyszczenia elewacji służą profesjonalne maszyny, a całą operację przeprowadzają specjaliści – amatorskie czyszczenie elewacji suchym lodem bynajmniej nie jest możliwe. Patyny i zabrudzenia znikają szybko, a cała operacja zajmuje 2-3 godziny. Największym wyzwaniem jest czyszczenie budynków zabytkowych, które przez stulecia podlegały działaniu czynników atmosferycznych. Takie czyszczenie może zająć nawet kilka miesięcy, jednak nie można stosować inwazyjnych metod czyszczenia w przypadku budowli o wartości zabytkowej.