Nowoczesny dom powinien mieć unikatową, cieszącą oko ale przede wszystkim funkcjonalną elewację. Elewacja może być wykonana z różnych materiałów; drewna, płyt laminowanych, ceramicznych czy gontów. Do elewacji domów najczęściej stosuje się tynk, cegłę klinkierową, oblicówkę drewnianą, kamień, blachę płaską, płyty kompozytowe, płyty PVC, płyty włókno-cementowe, silikatowe, klinkierowe, siding, okładzinę betonową, a płaskie powierzchnie zdobi się też dachówkami ceramicznymi. Co roku na rynku pojawia się dużo nowych materiałów elewacyjnych, zmieniają się również trendy wykonania oraz doboru kolorów elewacji, niezmiennie jednak zależy nam na tym aby nasza elewacja cieszyła oko jak najdłużej.
Z czego najczęściej wykonywane są elewacje?
Popularne elewacje mogą być wykończone drewnianą okładziną, płytami klinkierowymi lub kamiennymi albo tynkiem elewacyjnym. Ten ostatni powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia oraz trudne warunki atmosferyczne. Dostępne są tynki akrylowy (odporny na deszcz, słońce, nie brudzące się łatwo), silikatowe (mniej odporne) oraz mineralne (wrażliwe na opady deszczu i uszkodzenia mechaniczne). Tynk powinien być wytrzymały i odporny, a także dobrze nałożony, bez zgrubień, łat, dziur. Duża wilgotność oraz np. bluszcz mogą sprawić, że na ścianach budynku pojawi się zielony nalot.
Powrót do natury czyli elewacje z drewna
Elewacje z drewna są lokowane na szczytach, wykuszach oraz nadprożach domów. Najlepiej wybrać dąb lub modrzew, ale są one dość drogie. Najchętniej kupowana jest olcha, świerk oraz sosna, muszą one być jednak odpowiednio zabezpieczone. Zastosowanie impregnatu jest ważne, sprawia, że drewno wolniej się starzeje. Lakierowanie sprawia, że dom jest dobrze chroniony przed słońcem, wodą i korozją biologiczną. Malowanie zabezpiecza drewno na pięć do ośmiu lat. Drewniane elewacje można chronić bejcami, które wnikają w głąb drewna i nadają mu odpowiedni koloryt. Bejcowanie sprawia, że nie pojawiają się grzyby i pleśnie. Barwniki mogą być też odporne na promienie słoneczne i zachować kolor przez długie lata. Nowoczesnym rozwiązaniem, a zarazem tańszą alternatywą dla elewacji drewnianej jest imitacja deski elewacyjnej. Imitacja deski elewacyjnej do złudzenia przypomina naturalne drewno, odzwierciedla naturalny kolor drzewa, fakturę oraz wzór słojów i pozwala dużo niższym kosztem otrzymać elewację o wyglądzie nawet najdroższych i unikatowych gatunków drzew. Poza tym imitacja deski elewacyjnej jest dużo trwalsza od naturalnego drzewa, nie trzeba jej też co roku impregnować ani malować. Montaż deski elewacyjnej imitującej drewno jest dużo łatwiejszy i wygodniejszy, można z dowolnych elementów przygotować nawet najbardziej unikatowe i pomysłowe elewacje. Imitacja deski pozwala również na ekskluzywne wykończenia wnętrz z wykorzystaniem belek rustykalnych czy muru pruskiego. Dodatkowym atutem imitacji deski są jej właściwości izolacyjne dzięki czemu nasza elewacja będzie nie tylko efektowna ale również cieplejsza zimą.
Modne kolory elewacji
Nadal najchętniej wybieranym kolorem są odcienie białego i szarości. Istnieje wiele odmian bieli – biel mleka, mąki, śmietany, czosnku, kalafiora, skorupek jaj. Mogą być delikatne szarości: szarość mgły, kulek dmuchawca, zachmurzonego nieba, kropli rosy, piór czapli. Stonowana szarość jest piękna, uspokaja i wycisza. Na tle szarości pięknie wyglądają zieleń, kwiaty i drzewa. Kolory te doskonale komponują się z otoczeniem, nie rażąc nadmiernym kontrastem, poza tym dodają budynkom blasku, dzięki czemu wydają się większe i wyższe niż są w rzeczywistości. Do białej elewacji znacznie łatwiej jest dopasować elementy wykończenia takie jak okna, drzwi, czy dach. Zasadniczą wadą białych elewacji jest fakt, że tak szybko ulegają zabrudzeniu, można je jednak łatwo wyczyścić lub odmalować.
Zmiana koloru elewacji
Elewację można pomalować farbą fasadową, która chroni, jest odporna na wodę, pozwala powierzchni oddychać, zapobiega odpadaniu tynku i rozwojowi mchu, chroni naturalny kolor elewacji, ma dobrą przyczepność do tynków surowych i malowanych, chroni powierzchnie styropianowe.
Zanim nałoży się farbę fasadową należy dokładnie oczyścić powierzchnię z resztek starej farby, dokładnie umyć i osuszyć elewację i chronić ją przed mikroorganizmami.
Kupując farbę fasadową należy wybrać tynk. Na nowych domach kładzie się tynki silikatowe, mineralne, akrylowe i silikonowe. Do nich dobiera się odpowiednią farbę. Tynki cementowe, wapienne lub mieszane pokrywa się nieorganiczną farbą fasadową.
Kiedy najlepiej wykonywać elewację?
Elewację należy wykonywać, gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia, najlepiej wtedy, gdy nie ma zbyt mocnego słońca, ulewnego deszczu czy też mrozu – w umiarkowanych warunkach pogodowych maja lub czerwca. Zanim nałoży się tynk, należy wygładzić ścianę oraz oczyścić ją z zanieczyszczeń. Odpowiedni klej pozwala mocno przytwierdzić elementy do podłoża. Modny biały lub szary tynk wpasuje się w otoczenie zieleni, stanowiąc dla niego dyskretne, lecz bardzo eleganckie tło. Ekstrawagancki i oryginalny tynk kolorowy jest sposobem na wyróżnienie domu spośród wielu innych budynków w otoczeniu. Elewację wykonujemy raz na długie lata więc aby móc cieszyć się estetyką domu oraz korzystnie wpisać go w otoczenie lub wyróżnić na tle innych budynków w jego otoczeniu najlepiej dobrze przemyśleć swoją decyzję i wybrać taką elewację, która przez długie lata będzie cieszyć wyglądem i wysoką jakością. Nie wybierajmy rodzaju i koloru elewacji spontanicznie, lecz weźmy pod uwagę wszystkie parametry domu oraz potrzeby jego właścicieli. Pamiętajmy, że jest to wybór na długie lata dlatego jej wykonanie dobrze jest zlecić profesjonalnej firmie.