Malowanie dachów

Malowanie dachów w różnych budynkach

Dach w budynku pełni nie tylko funkcję użytkową, lecz także wpływa na ogólną prezencję obiektu – warto zatem zadbać o jego estetykę. Oczekiwane efekty może przynieść malowanie, zwłaszcza jeśli realizację prac zlecimy specjalistom. Osoby zainteresowane tego typu zabiegami konserwacyjnymi zapraszamy do nawiązania współpracy z firmą Czyste Elewacje. Nasi fachowcy działają na terenie Białegostoku i okolicznych miejscowości.

Czynności przygotowawcze

Aby proces malowania dachów przyniósł oczekiwane skutki, konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni jeszcze przed nałożeniem farby. Ma to na celu zapewnienie niezbędnej przyczepności nowej powłoce. Zabrudzenia usuwa się za pomocą szczotki drucianej lub papieru ściernego. Jeśli poszczególne fragmenty są uszkodzone, należy zeskrobać je przy użyciu na przykład szpachelki. Podczas mycia dachów skorodowanych nanosi się też antykorozyjną warstwę ochronną. Blachę zatłuszczoną, zabrudzoną sadzą z komina lub pyłkami z drzew czy ptasimi odchodami również trzeba dokładnie oczyścić. Można to zrobić z wykorzystaniem wody z dodatkiem detergentów, przy czym przyda się myjka ciśnieniowa, szczotka lub zwyczajna gąbka.

malowanie dachów

Jaką farbę do malowania dachów wybrać?

Kwestia tego, jaka farba sprawdza się najlepiej, zależy głównie od rodzaju pokrycia. W wielu przypadkach wybieramy klasyczną farbę nawierzchniową – zazwyczaj jeden litr wystarczy do pokrycia około pięciu metrów kwadratowych powierzchni, zakładając, że mamy zamiar położyć jedną lub dwie warstwy. Dokładna ilość, która będzie nam potrzebna do całkowitej realizacji prac, zależy jednak między innymi od grubości suchej powłoki, temperatury panującej na zewnątrz czy stosowanej metody aplikacji farby.

Do malowania powierzchni ocynkowanych, stalowych i aluminiowych lepiej sprawdza się farba poliwinylowo-akrylowa. Trzeba tu bowiem zwrócić uwagę na fakt, iż ma ona dobre właściwości mechaniczne, a ponadto jest odporna na korozję, negatywny wpływ światła słonecznego, wody czy niekorzystnych warunków atmosferycznych. Można ją nakładać nie tylko na pokrycie dachowe, lecz także na rynny, ogrodzenia lub parapety. Produkt dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych, zapewnia wytrzymałość na lata i estetyczny wygląd.

Specjaliści polecają również gruntoemalię akrylową, która gruntuje, tworząc trwałe, matowe powłoki i zapewniając przy tym doskonałe krycie. Nadaje się zwłaszcza na powierzchnie ocynkowane oraz metalowe.

Na co warto zwrócić uwagę podczas malowania dachów?

Efekty prac zależą od kilku kwestii, które należy uwzględnić w trakcie planowania malowania dachów. Mowa tu między innymi o:

  • warunkach atmosferycznych – aplikację farby warto rozpocząć, gdy temperatura panująca na zewnątrz mieści się w granicach 10-25 stopni Celsjusza; upał powoduje szybkie schnięcie substancji, ale jednocześnie ogranicza jej trwałość;
  • metodę aplikacji – przy użyciu pędzla cały proces jest wprawdzie czasochłonny, jednak można pracować bardziej precyzyjnie; dobrym pomysłem będzie też zakup wysokiej jakości wałków lub zastosowanie metody natryskowej;
  • wyborze odpowiednich wykonawców – malowanie należy zlecić sprawdzonym specjalistom; mieszkańców Białegostoku i okolic zapraszamy do skorzystania z usług firmy Czyste Elewacje.

Samodzielna praca jest łatwiejsza w przypadku nowych konstrukcji. Stare, wymagające całkowitej renowacji lepiej oddać w ręce doświadczonej ekipy fachowców.

Usługi firmy Czyste Elewacje

Osoby planujące malowanie dachów zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszą kadrą pracowniczą. Można też odwiedzić nas w siedzibie firmy w Białymstoku. Od lat realizujemy zlecenia w zakresie konserwacji budynków – zajmujemy się na przykład myciem okien czy impregnacją ścian. Wykonujemy również ocieplenia domów z zastosowaniem wełny celulozowej.